Wystawa przyrodnicza
W dniach 16 – 17 czerwca 2016r.odbyła się wystawa podsumowująca projekt „Gimnazjalista poznaje, dba i chroni środowisko Gminy Wielbark”. Na ekspozycję zostali zaproszeni przedstawiciele IKEA Industry oraz Nadleśnictwa Wielbark, którzy otrzymali podziękowanie od młodzieży biorącej udział w przedsięwzięciu. Wystawę odwiedzili też uczniowie szkoły podstawowej.
                                                                                                               autor: Jolanta Zapadka zamieściła Jolanta Gudzbeler-Biedulska

IMAG0460IMAG0462IMAG0463IMAG0466IMAG0477

 

 

 

 

 

Wycieczka do puszczy Białowieskiej

 Rano13 czerwca 2016r.  grupa 30 uczniów, z projektu „Gimnazjalista poznaje, dba i chroni środowisko Gminy Wielbark” rozpoczęła wycieczkę na Podlasie. Białowieski Park Narodowy przywitał nas piękną pogodą. W Białowieży zobaczyliśmy:

Muzeum Przyrodniczo-Leśne - jedne z najbardziej nowoczesnych muzeów interaktywnych w Polsce;
• Rezerwat Pokazowy Żubrów, gdzie oglądaliśmy tarpany, żubry, żubronie, jelenie, dziki i wilk;
• Cerkiew Św. Mikołaja.
Spacerowaliśmy Szlakiem Dębów Królewskich, który jest położony wśród starych dębów nazwanych imionami władców Polski i Litwy polujących w Puszczy Białowieskiej. Po całym dniu wrażeń udaliśmy się do miejscowości Siemianówka położonej nad pięknym Jeziorem Siemianowskim.
Następnego dnia przejechaliśmy do miejscowości Gruszki w północnej części Puszczy Białowieskiej i zwiedzaliśmy:

  • Park Przyrodniczy w Gruszkach – m.in.: Herbarium (z drzewami, krzewami oraz zbiorem roślin i ziół charakterystycznych dla regionu Puszczy Białowieskiej), celtycki kamienny krąg mocy, barć na drzewie, alejkę Unii Europejskiej, tablice dydaktyczne;
  • Ścieżkę dydaktyczną im. Jacka Kuronia, ale nie udało nam się z powodu deszczu dotrzeć do kapliczki Św. Eustachego wykonanej w dębie.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce i oczywiście na koniec musieliśmy koniecznie zatrzymać się w McDonalds.
                                                                                                Jolanta Zapadka Agnieszka Jachimowska - Szczerbacka
178912

 

 

 

Konkurs fotograficzny "Osobliwości Gminy Wielbark w czterech porach roku"
Konkurs został ogłoszony na początku października 2015 roku. Patronat nad konkursem objęła IKEA Industry w ramach projektu „Gimnazjalista poznaje, dba i chroni środowisko Gminy Wielbark”, a organizatorem konkursu była pani Jolanta Zapadka.

W konkursie wzięło udział 30 fotografii, które zostały wykonane przez 14 gimnazjalistów. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 16 maja 2016 roku. Przedstawicielami komisji konkursowej oceniającej prace uczniów były:
• pani Halina Cekała – emerytowana nauczycielka – fotograf amator;
• pani Joanna Stańczak – nauczyciel SP w Wielbarku.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Natalia Kobus II A
II miejsce – Alicja Koziatek II B i Emila Deptuła II C
III miejsce – Ewelina Płocharczyk III A
Nagrodą dla zwycięzców jest udział w 2 – dniowej wycieczce do Białowieskiego Parku Narodowego. Wycieczka w całości jest finansowana przez IKEA Industry.
W konkursie przyznano też wyróżnienia następującym osobom:
Patrycja Kłosińska – II B – 2 zdjęcia
Natalia Osowska – II C
Natalia Roman – III A
Ewa Graban – III B

16a324578

 

 

 

 

 

 Wycieczka do Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Wielbark

W środę, 11 maja 2016 r., grupa uczniów naszego gimnazjum wzięła udział w spotkaniu z panią Karoliną Remuszkona szkółce leśnej naszego nadleśnictwa. Uczniowie zostali oprowadzeni przez panią leśniczynę po terenieszkółki i zapoznani z gatunkami drzew w niej uprawianych. Młodzież miała możliwość poznania warunków potrzebnych do wyhodowania określonego rodzaju drzewa. 
Wyjście zostało zorganizowane przez p. Jolantę Zapadkę i p. Aldonę Połaniewską w ramach projektu „Gimnazjalista poznaje, dba i chroni środowisko Gminy Wielbark”.

DSC 2874DSC 2876DSC 2894DSC 2864

 DSC 2920

 

 

 

 

Akcja sadzenia lasu

23 kwietnia 2016 roku trzynastoosobowa grupa młodzieży naszego gimnazjum pod czujnym okiem p. Agnieszki Szczerbackiej wzięła udział w akcji sadzenia lasu, zorganizowanej przez Ikea Industry i Nadleśnictwo Wielbark. O godzinie 10.00 otrzymaliśmy wiadro z sadzonkami sosny oraz kosztur i pod nadzorem leśniczych rozpoczęliśmy pracę. Podczas sadzenia panowała miła i przyjazna atmosfera.
Akcja zakończyła się o godzinie 12.00 i wszyscy udaliśmy się do Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Wielbark na ognisko i poczęstunek Dzięki temu przedsięwzięciu przyczyniliśmy się do zwiększenia zalesienia w naszej gminie.

                                                                                                      autor Wiktoria Niewiadomska - kl. II a, zamieściła JG

CAM00144CAM00145CAM00146CAM00148CAM00151CAM00163CAM00201CAM00203

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajęcia terenowe nad rzekami Omulew i Sawica

Zasoby wody są naszym wspólnym dobrem i w związku z tym powinniśmy dbać o ich właściwy stan sanitarno – epidemiologiczny, zarówno w wymiarze krajowym jak i lokalnym. Ponadto Polska jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego obowiązują nas normy czystości wód przez nią ustalone.
Uczniowie, w ramach projektu „Gimnazjalista poznaje, dba i chroni środowisko Gminy Wielbark”, wybrali się na zajęcia terenowe wraz z opiekunami pozwalające zbadać skład chemiczny wody rzek Omulwi i Sawicy. Następnie na podstawie uzyskanych wyników określili klasy wód naszych rzek ze względu na:

  • poziom fosforanów - 0,5 mg/l – klasa II czystości
  • poziom azotanów 〖(NO〗_3) – I klasa czystości
  • poziom azotynów〖(NO〗_2) –0 – 0,02 mg/l – I klasa czystości

Stwierdzili obecność w wodzie naturalnej amoniaku i jonów azotanowych (III), co może świadczyć o zanieczyszczeniu istniejącym od pewnego czasu. PH = 8, czyli odczyn lekko zasadowy, może to oznaczać, że jest ona przeżyźniona (zanieczyszczona związkami odżywczymi). Uczniowie określili, że woda płynąca w tych rzekach jest wodą twardą.

                                                                                                    autorzy:Jolanta Zapadka, Mirosława Abramczyk, zamieściła Jolanta Gudzbeler-Biedulska

DSC 0005DSC 0017DSC 0047DSC 0059DSC 0039DSC 0041                                      

 

                                           

 

 

Wizyta w zakładzie Ikea Industry

13.11.2015r. uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wielbarku uczestniczyli w  wycieczce do fabryki Ikea Industry. Wizyta w zakładzie odbyła się w ramach realizacji projektu„Gimnazjalista poznaje, dba i chroni środowisko Gminy Wielbark”.
 Po szkoleniu BHP i krótkiej prezentacji o fabryce gimnazjaliści zostali oprowadzeni po zakładzie pracy. Zwiedzili hale produkcyjne - tartak, lakiernię, dział płyty klejonej oraz  pakownię. Młodzież uczestniczyła również w prelekcji przygotowanej przez pracowników firmy pt. „ Ochrona środowiska funkcjonowanie fabryki Ikea Industry
                                                                       autorzy:Agnieszka Jachimowska-Szczerbacka, Jolanta Gudzbeler-Biedulska
DSC 1764DSC 1769DSC 1777DSC 1778


 

   certyfikat   cercertyfikat

Adres

Szkoła Podstawowa w Wielbarku im. Królowej Jadwigi
ul. M. Kopernika 10
12-160 Wielbark

Telefony

Sekretariat tel. 89 621 84 33
Dyrektor tel. 89 621 86 22
Sekretariat uczniowski tel. 89 621 80 14

E-mail

Sekretariat sekretariat.spwielbark@wielbark.com.pl